اوقات شرعی
 
     
   • طبقه بندی مقالات
   • عوارض خودرو و پیشینه آن

    عوارض خودرو و پیشینه آن

    رضا دولابی
    ارائه شده در
    کلمات کلیدی :عوارض-عوارض خودرو
    عوارض خودرو از ابتدای تصویب تا سال 1381 با 3 عنوان اخذ می گردید : 1- عوارض شماره گذاری : خودرو با پلاک غیر برجسته و به رنگ قهوه ای که اصطلاحاً به آن پلاک موقت می گفتند وارد بازار می شد و مالکان فقط ...
    عوارض خودرو و پیشینه آن
    رضا دولابی، مدیریت درآمدهای عمومی
    عوارض خودرو از ابتدای تصویب تا سال 1381 با 3 عنوان اخذ می گردید :
    1-      عوارض شماره گذاری :
    خودرو با پلاک غیر برجسته و به رنگ قهوه ای که اصطلاحاً به آن پلاک موقت می گفتند وارد بازار می شد و مالکان فقط 15 روز فرصت داشتند که نسبت به شماره گذاری اقدام نمایند . تنها مرکز شماره گذاری برای استان خراسان تا سال 61 فقط در شهرمشهد فعالیت داشت یعنی مالکان می بایست برای دریافت پلاک از مشهد اقدام کنند . ابتدا خودرو توسط کاردان فنی بازدید و پس از تایید شماره موتور و شاسی با مشخصات کارتکس و دریافت حق شماره گذاری ، مودی جهت عوارض شماره گذاری و سالیانه مراجعه و پس از پرداخت و دریافت مهر روی کارتکس جهت دریافت پلاک به اداره راهنمایی مراجعه می نمود این پلاک شماره ثابت خودرو و شناسه اصلی بحساب می آمد عوارض شماره گذاری معمولاً تا 2 برابر عوارض سالیانه آن خودرو بود .
    2- عوارض انتقال :
     به ازاء هر نوبت انتقال قطعی سند مالکیت می بایست عوارض تحت عنوان عوارض انتقال و معادل 50% عوارض سالیانه سال جاری همان خودرو پرداخت گردد .
    3- عوارض سالیانه :
     مبنای محاسبه عوارض سالیانه تعداد چرخ ، سیلندر ، محور و نوع خودرو بوده است که معمولاً هر 5 الی 10 سال یکبار افزایش پیدا می نمود ، باتوجه به اینکه عوارض به صورت مبالغ ریالی تعیین میشد و متناسب با تورم تعدیل نمیگردید به تدریج تاثیر گذاری و سهم خود از درآمد شهرداریها را از دست داد .
    عوارض سالهای 71 لغایت 81 به شرح ذیل بوده است :
    نوع خودرو
    تعداد چرخ
    تعداد سیلندر
    تعداد محور
    نام خودرو
    سال 71 الی
    مبلغ عوارض
    ژیان باری
    4
    2
    2
    ژیان محاری
    81
    5.000
    سواری
    4
    2
    2
    ژیان سواری
    81
    10.000
    سواری
    4
    4
    2
    پیکان
    81
    20.000
    وانت
    4
    4
    2
    پیکان وانت
    81
    10.000
    سواری
    4
    6
    2
    آریا
    81
    30.000
    کامیون
    4
    4
    2
    کامیون
    81
    20.000
    کامیون
    6
    6
    2
    کامیون
    81
    30.000
    کامیون
    10
    6
    6
    کامیون
    81
    40.000
    موتورسیکلت
    2
    1
    2
    موتورسیکلت
    81
    1.000
    عوارض سالیانه از ابتدای سال 82 به استناد قانون اصلاح موادی از برنامه سوم اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و . . . موسوم به تجمیع عوارض ، بر مبنای  قیمت خودرو که بر اساس تعرفه وزارت اقتصاد ابلاغ می گردد تعیین شد و مقرر گردید به ازاء هر ماه تاخیر در پرداخت و به عنوان بدهی معوقه سالیانه 5/2 درصد جریمه دیرکرد اخذ شود این عوارض اختصاص به تمامی خودروهای سواری و وانت دو کابین داشت و تمامی موتورسیکلت ها ، وانت تک کابین ، مینی بوس ، اتوبوس و کشنده ها از عوارض سالیانه از ابتدای سال 82 معاف گردیدند این قانون تا شهریور سال 87 ادامه داشت ، و از ابتدای مهر سال 87 قانون مالیات بر ارزش افزوده جایگزین قانون تجمیع گردید که در این ارتباط به غیر از کاهش جریمه دیرکرد از 5/2 درصد به 2 درصد تغییر دیگری نداشت .
    شهرداری مشهد لایحه ای با عنوان وضع بهاء خدمات ویژه خودروهای معاف از عوارض به شورای اسلامی شهر ارائه داشت که پس از طی مراحل قانونی تصویب ، و از ابتدای بهمن سال 88 و بر مبنای   برای موتورسیکلت و وانت تک کابین ،  برای مینی بوس ، کامیونت و کامیون درون شهری ، و  ویژه خودروهای برون شهری اجرایی و وصول می گردد .
     همچنین در قانون مالیات بر ارزش افزوده برای خودروهای با عمر بیش از 10 سال که به عبارتی فرسوده تر و دارای آلایندگی بیشتر هستند برقرار گردید ، برای هر سال که بیشتر از ده سال ازتولید خودرو میگذرد 10 درصد عوارض ( سالیانه ) به عوارض سالیانه آنها ، و تا سقف 100% عوارض جاری همان خودرو افزوده و وصول می گردد .
    خودروهای فرسوده :
    مرحله هفتم اسقاط خودرو در 6 نمایندگی و برای خودروهای 1364 و کمتر در حال انجام می باشد . خودروهای فرسوده باید دارای پلاک ملی باشند در غیر اینصورت باید در مرکز تعویض پلاک حرف پلاک مجازی (ر) را بنام خودرو ثبت نموده تا امکان اسقاط وجود داشته باشد .
    4- عوارض شماره گذاری :
    از ابتدای سال 82 عوارض شماره گذاری بر مبنای 1% قیمت خودرو از محل فروش کارخانه تولیدی داخل به حساب دارایی و بصورت متمرکز واریز و به نسبت بین شهرداری های سراسر کشور توزیع می شود و همزمان 2% نیز مالیات اخذ می گردد و برای خودروهای وارداتی نیز اداره دارایی ، شهری که شماره گذاری خودرو در آن انجام می شود نیز عوارض معادل 1% ارزش تعیین شده توسط گمرک را اخذ می نماید . دارندگان خودرو موظف هستند قبل از شماره گذاری کارتکس خودرو را تحت عنوان تبصره 13 به اداره راهنمایی تحویل و به ازاء هر خودرو یک خودرو را از رده خارج نمایند .
    تعویض پلاک :
    تا سال 82 پلاک با اسم و نام شهر شماره گذاری با شماره 14 و 11 و ... صادر و از ابتدای تولید تا زمان اسقاط خودرو بعنوان عدد ثابت و شناسه خودرو محسوب شده اما از سال 83 تمامی خودروهای جدید و قدیم موظف شدند تا پلاک ملی با کد شهر ایران 12 بجای مشهد را جایگزین نمایند . مدارک لازم : 250.000 ریال فیش واریزی ، عدم خلافی ، حضور مالک و خودرو در محل تعویض پلاک به آدرس : بلوار توس – خیابان کارخانه قند آبکوه می باشد .
    شناسه شماره موتور و شاسی عدد اصلی و ثابت برای خودرو مالک مورد نظر است لذا با هر بار انتقال مالکیت پلاک نیز تغییر می کند . شهر پلاک ایران 12 برای مشهد و حروف ب-ج-د-س-ص-ط-ع-ق-ل-م-ن –و توزیع شده و در سال جاری نصب پلاک با حروف هـ می باشد . ایران 32 و 42 ویژه خراسان است که حرف داخل پلاک نشان شهر را دارد مثلاً ایران 32 با حرف ب مربوط به شهر نیشابور است .
    لازم به ذکر است که تا سال 85 تنها یک مرکز به آدرس میدان احمد اباد ابتدای بلوار ملاصدرا پاسخگوی مراجعین بود که با تدابیر اندیشیده شده و هماهنگی با سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات وشهرداریهای مناطق این تعدادبا هدف دسترسی آسان به مراکز ارتباط با 12 مرکزو متناسب یا محلهای اختصاصی خریدو فروش وخدمات خودروئی افزایش یافت.
    مودیان پس از افزایش وپرداخت دربانک تجارت می بایست مجدداً جهت دریافت برچسب به یکی از مراکز تعیین شده مراجعه می نمودند.این مسئله نیز با هماهنگی حسابداری شهرداری و بانک عامل مرتفع واز ابتدای شهریور 88 اجرایی و برچسب عوارض در محل بانک وهمزمان با پرداخت تحویل مالکان شده که بدین ترتیب از تردد ومراجعه روزانه 800 مودی جلوگیری گردید.
    آن دسته از مودیانی که به دلیل عدم اطلاع از سوابق پرونده و پرداخت های قبلی وعدم هماهنگی خریدار ویا فروشنده ویا نمایشگاه اتومبیل ودفتر اسناد رسمی اقدام به پرداخت نموده وبعداز آن متوجه اضافه پرداختی خود می شوند می توانند با مراجعه به شعبه مرکز وارائه اصل فیشها وجه اضافه پرداختی خود را سریعا دریافت نمایند که این رویه درگذشته بسیار طولانی و با انجام رویه اداری و صدور چک انجام می گردید.
    مودیانی که قادر به ارائه اصل پرداختی سنوات قبل نیستند نیز با مراجعه به شعبه مرکزی واخذ استعلام از شهرداری و یا دفتر اسناد رسمی مرتفع می گردد.
    نصب دستگاهpos با امکان پرداخت عوارض با کارتهای عضو شتاب درمحل شعبه مرکزی، منطقه 11 ناحیه 1 و2 ، منطقه 3 ناحیه1 ومنطقه 4 ناحیه 3 وتحویل برچسب وتسویه حساب درهمان مکان بدون نیاز به مراجعه به بانک موجب تسریع در پاسخگویی شده است .
    هماهنگی با شهرداری منطقه2 برای استقرار واحد وصول عوارض خودرو در محل ورودی پارک پردیس قائم واقع در میدان شهید فهمیده به دلیل همجواری آن با مرکز تعویض پلاک وپرداخت فیش عوارض انجام شده است.
    مرکز معاینه فنی شهید مفتح واقع درانتهای سی متری طلاب که بعنوان یکی از بزرگترین مراکز معاینه فنی کشور معرفی شده هر روز پذیرای بیش از 600 خودرو است که با هماهنگی سازمان محترم ترافیک مقدمات استقرار واحد وصول عوارض خودرو درآن محل فراهم وانشاالله دراوایل شهریور 89 شاهد راه اندازی شعبه وصول عوارض خودرو در آنجا خواهیم بود.
    انتقال سیستمی اطلاعات پرداخت مودیان از بانک به نرم افزار افزار درحداقل زمان ممکن سبب شده است اختلافات پرداخت بامیزان صدور تسویه حساب صورت حسابهای صادره بسیار کم و موارد غیر سیستمی نیز با کنترل فیزیکی فیشها به صفر رسیده است .
    کنترل خودروهای دارای سند قطعی با فیش های پرداختی نیز سبب شده است تا از سوء استفاده های احتمالی جلوگیری وحقوقات قانونی خودروهای دارای اضافه پرداختی به آن مستردگردد.
    تمامی متقاضیان پرداخت عوارض می توانند بجای مراجعه حضوری وبا ارسال یکی از مدارک خودرو از طریق فاکس شماره 7656918 و یا با اعلام تلفنی یکی از شماره موتور، شاسی، ویا پلاک خودروی خود فیش عوارض را درب منزل ویا محل کارخود وبدون پرداخت هزینه ارسال، دریافت وبا مراجعه به یکی از بانک های تجارت مشهد ضمن پرداخت عوارض، برچسب را دریافت نمایند.
    همچنین رویت بدهی عوارض وپرداخت عوارض خودرو از طریق سایت شهرداری وپرداخت اینترنتی با بهرمندی از 5% تخفیف ویژه پرداخت غیرحضوری نیز از دیگر تسهیلات درنظرگرفته است که انشاء الله بزودی اجرایی خواهد شد.
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    واحد وصول عوارض خودرو شهرداری مشهد با 13 مرکز به شرح ذیل آماده پاسخگوئی می باشد .
    ردیف
    نـام مـرکـز
    آدرس
    تلفـن
    1
    شعبه مرکزی
    میدان راهنمایی - ابتدای بلوار شهید صادقی
    15-7656910
    2
    شهرداری منطقه 2
    میدان ابوطالب - بلوار حر عاملی - بلوار شهید کریمی - مقابل مخابرات
    7288081
    3
    شهرداری منطقه 3
    خیابان شهید هاشمی نژاد (عشرت آباد ) هاشمی نژاد 20 (شهید شهرستانکی)
    2250081
    4
    منطقه 3 ناحیه 2
    خیابان آیت ا . . عبادی ، بلوار مجلسی - میدان مسلم
    2725006
    5
    منطقه 4 ناحیه 1
    خیابان شهیدمفتح (30 متری طلاب)،مفتح 2 ،بعدازچهارراه اول،سمت راست،جنب مدرسه
    2700039
    6
    شهرداری منطقه 5
    انتهای بلوار مجلسی - میدان میرزا کوچک خان - مقابل مسجد
    2591475
    7
    شهرداری منطقه 6
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر