اوقات شرعی
 
     
   • طبقه بندی

   • در باره عوارض سالیاانه خودرو بهتر است بدانیم :
    تعداد بازدید :6289

    در باره عوارض سالیاانه خودرو بهتر است بدانیم :

    در باره عوارض سالیاانه خودرو بهتر است بدانیم :عوارض سالیانه از ابتدای سال 82 به استناد قانون اصلاح موادی از قانون برنامه سوم اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و . . . موسوم به تجمیع عوارض ، بر مبنای یک در هزار قیمت خودرو - که تعرفه آن در اسفند ماه هر سال توسط وزارت امور اقتصادی و ...

    عوارض سالیانه از ابتدای سال 82 به استناد قانون اصلاح موادی از قانون برنامه سوم اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و . . . موسوم به تجمیع عوارض ، بر مبنای یک در هزار قیمت خودرو - که تعرفه آن در اسفند ماه هر سال توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تعیین و برای اجرا در سال بعد ابلاغ می گردد - تعیین شد ، و مقرر گردید برای هر ماه تاخیر در پرداخت ، ماهیانه 5/2 درصد جریمه دیرکرد اخذ شود ؛ این عوارض اختصاص به تمامی خودروهای سواری و وانت دو کابین داشت ، و موتورسیکلت ها ، وانت تک کابین ، مینی بوس ، اتوبوس و کشنده ها از ابتدای سال 82 از عوارض سالیانه خودرو معاف گردیدند . این قانون تا شهریور سال 87 ادامه داشت ، و از ابتدای مهر ماه سال 87 قانون مالیات بر ارزش افزوده جایگزین قانون تجمیع گردید که در این ارتباط به غیر از کاهش جریمه دیرکرد از5/2 درصد به 2 درصد تغییر دیگری نداشت .

    همچنین در قانون مالیات بر ارزش افزوده برای خودروهای با عمر بیش از 10 سال که به عبارتی فرسوده ، و دارای آلایندگی بیشتر هستند برقرار گردید ، و به موجب آن مالکان خودرو های مذکور می باید برای هر سال که بیشتر از ده سال از تولید خودرو میگذرد ، 10 درصد ( عوارض سالیانه ) به علاوه بر عوارض سالیانه به پردازند . که با توجه به عمر خودرو تا سقف 100% عوارض جاری همان خودرو افزوده و وصول می گردد .

    علیزاده مسئول عوارض خودرو شهرداری مشهد اظهارداشت : آن دسته از مالکانی که به دلیل عدم اطلاع از سوابق پرداخت های قبلی عوارض ، و یا گم شدن فیشهای مربوطه نیاز به شفاف سازی موضوع برای انجام معامله ، و نقل و انتقال دارند می توانند با مراجعه به شعبه مرکزی واقع در میدان راهنمایی ، ساختمان شهرداری ، وارائه مستندات موجود خودرو ، آخرین وضعیت عوارض خودرو را دریافت نمایند .

    وی همچنین افزود : در صورت هرگونه اضافه پرداخت به هر مبلغ - که استرداد آن در گذشته با انجام مراحل طولانی اداری ، و صدور چک انجام می گردید - اکنون با مراجعه به شعبه فوق ، و ارائه مستندات پرداخت ، در زمانی کوتاه به حساب کارت بانکی معرفی شده واریز می شود .