اوقات شرعی
 
     
   • بخشهای خبری

   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 387
    کد: 45604
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۳/۰۶/۰۴

    شهرداری سالانه 58 میلیارد تومان بابت هزینه‌های خدمات شهری زائران هزینه می‌کند

    75 درصد از درآمدهای شهرداری مشهد از طریق ساخت و سازهای ساختمانی تامین می‌شود و تنها 25 درصد از درآمدهای این سازمان متعلق به دیگر درآمدها و به اصطلاح پایدار می‌باشد.
    شهرداری سالانه 58 میلیارد تومان بابت هزینه‌های خدمات شهری زائران هزینه می‌کند
    مدیر درآمدهای شهرداری مشهد از تخفیف 20 درصدی شهرداری به شهروندان بدهکار که تا پایان شهریور نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام کنند، خبر داد.
    به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، محمد آذری امروز سوم شهریور ماه در نشست خبری که در دفتر وی برگزار شد، با اشاره به تخفیفات شهرداری برای شهروندان بدهکار اظهار کرد: شهروندانی که تا پایان شش ماه نخست امسال برای پرداخت بدهی‌های خود به شهرداری مراجعه کنند می‌توانند از تخفیف 20 درصدی و شهروندانی که در نیمه دوم سال مراجعه کنند، از تخفیف 15 درصدی برخوردار می‌شوند.
    تحقق 29 درصد درآمدهای نقدی شهرداری در سال جاری
    وی با اشاره به اینکه میزان درآمدهای نقدی شهرداری در سال جاری دو هزار و 40 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است، اظهار کرد: تاکنون 29 درصد درآمدهای نقدی شهرداری محقق شده است.
    آذری با بیان اینکه سال گذشته حدود 86 درصد درآمدهای نقدی شهرداری محقق شد، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی‌می‌کنیم تا پایان سال جاری بیش از 80 درصد درآمدهای نقدی شهرداری محقق شود.
    مدیر درآمدهای عمومی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه در سال جاری تاکنون 70 درصد درآمدهای نقدی شهرداری به شکل روزشمار محقق شده و رقم آن معادل 600 میلیارد تومان است، گفت: باید مبلغ 170 میلیارد تومان از درآمدهای نقدی شهرداری در هر ماه وصول شود.
    وی با بیان اینکه 75 درصد درآمدهای شهرداری از محل ساخت و سازهای موجود در شهر است، افزود: 25 درصد باقی‌مانده، درآمدهای پایدار محسوب می‌شود و از محل سایر کدهای درآمدی است.
    آذری هزینه نگهداری و اداره شهر را در سال 93 مبلغ یک هزار میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: این رقم در سال‌های آینده کاهش نخواهد یافت زیرا هزینه‌ها در حال افزایش است و از طرفی شهر نیز توسعه می‌یابد؛ همچنین هزینه نگهداری پروژه‌های زیرساختی که در شهر به بهره‌برداری می‌رسد نیز به این رقم اضافه می‌شود.
    مدیر درآمدهای عمومی شهرداری مشهد با اعتقاد بر اینکه می‌توان هزینه هزار میلیارد تومانی نگهداری و اداره شهر را بهتر هزینه کرد، گفت: می‌توان با برون‌سپاری تشکیلات ساختاری شهرداری را کوچک‌تر کرد و از این طریق هزینه‌ها را کاهش داد.
    موازی‌کاری‌ها هزینه‌ نگهداری شهر را افزایش می‌دهد
    وی موازی‌کاری‌های ناشی از عدم شکل‌گرفتن مدیریت واحد شهری را در افزایش هزینه‌های نگهداری شهر موثر دانست و افزود: آیا این هزینه ها را مردم باید بپردازند؟
    آذری ادامه داد: عدم مطالعه دقیق و کافی در بسیاری از پروژه‌ها و اقدامات منجر به هدررفت منابع می‌شود که این امر نیز باید اصلاح شود تا از این طریق هزینه‌های جاری شهر کاهش یابد.
    مدیر درآمدهای عمومی شهرداری مشهد با تاکید بر اینکه مشارکت مردم در اجرای پروژه‌های عمرانی به ویژه در بخش تعمیر و نگهداری اندک است، خاطرنشان کرد: اگر مردم با سازوکار مناسبی در این امر مشارکت کنند قطعا حساسیت بیشتری در خصوص نگهداری امکانات شهری خواهند داشت.
    وی با بیان اینکه رویکرد شهرداری پرداخت هزینه‌های اداره و نگهداری شهر توسط افرادی است که از این خدمات استفاده می‌کنند، بیان کرد: در حال حاضر بین خدمات ارائه شده از سوی شهرداری و بهای پرداخت شده توسط مردم فاصله معناداری وجود دارد.
    آذری با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌کنیم درآمدهای پایدار شهرداری در سال جاری به مبلغ 300 میلیارد تومان برسد، افزود: به عبارت دیگر تا رقم یک هزار میلیارد تومان مورد نیاز برای اداره شهر 700 میلیارد تومان دیگر باقی می‌ماند؛ این رقم چگونه باید تامین شود؟
    مدیر درآمدهای عمومی شهرداری مشهد با اشاره به صدور 630 هزار قبض عوارض نوسازی برای واحدهای مسکونی در سال 92 اظهار کرد: این افراد باید مبلغ 30 میلیارد تومان به شهرداری پرداخت می‌کردند که از این رقم 20 میلیارد تومان توسط شهروندان پرداخت شده است.
    وی با اشاره به وجود 170 هزار غیرمسکونی تصریح کرد: سال گذشته این واحدها باید مبلغ هشت میلیارد تومان به عنوان عوارض صنفی به شهرداری پرداخت می‌کردند که از مجموع این رقم تنها دو میلیارد تومان پرداخت شد.
    58 میلیارد تومان هزینه سالانه شهرداری مشهد برای زائران
    آذری با اشاره به اینکه بر اساس سرشماری سال 90 جمعیت شهر مشهد دو میلیون و 766 هزار نفر بوده است، خاطرنشان کرد: سالانه 25 میلیون زائر با ماندگاری 2.5 روز به مشهد سفر می‌کنند و در مجموع ماندگاری این زائران 62 میلیون و 500 هزار روز است؛ به عبارت دیگر در هر روز 171 هزار نفر به جمعیت مقیم مشهد اضافه می‌شود.
    وی هزینه مستقیم شهرداری به ازای هر شهروند را 340 هزار تومان اعلام کرد و گفت: رقم 58 میلیارد تومان برای زائران هزینه می‌شود؛ آیا بهای خدمات ارائه شده به زائران را تمام مردم مشهد باید پرداخت کنند یا صنوفی که بیشترین درآمد را از حضور زائران در مشهد دارند؟
    آذری با بیان اینکه هزینه مستقیم شهرداری برای خودروهایی که در سطح شهر تردد می‌کنند، سال گذشته حدود 80 میلیارد تومان بوده است، عنوان کرد: سال گذشته باید مبلغ 16 میلیارد تومان عوارض خودرو به شهرداری مشهد پرداخت می‌شد اما در مجموع تنها مبلغ 10 میلیارد تومان پرداخت شد.
    مدیر درآمدهای عمومی شهرداری مشهد از شهروندانی که عوارض معوقه نوسازی و صنفی به شهرداری دارند خواست با مراجعه به سایت شهرداری یا با مراجعه حضوری به نواحی، مناطق و دفاتر پیشخوان بدهی خود را تعیین تکلیف و نسبت به پرداخت آن اقدام کنند.
    وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود 50 میلیارد تومان چک برگشتی شهروندان در دست شهرداری وجود دارد، افزود: بیشتر این رقم‌ها مربوط به سال‌های 90 تا 92 است و از این افراد می‌خواهیم برای پرداخت بدهی خود اقدام کنند.

    آذری به شهروندان توصیه کرد هر گونه ساخت و سازی را با اخذ مجوز از شهرداری انجام دهند زیرا در غیر این صورت با جرایم سنگین در ‌آینده مواجه خواهند شد و افزود: شهروندان از خرید ساختمان‌های وکالتی خودداری کنند زیرا این ساختما‌ن‌ها معمولا بدهی‌های سنگینی به شهرداری دارند و لازم است شهروندان قبل از خرید این ساختمان‌ها از شهرداری کسب تکلیف کنند.

    تعداد بازدید: 387
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر