5°C 
اوقات شرعی
 
     
   • بخشهای خبری

   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 31
    کد: 164460
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۹/۲۶

    برگزاری دوازدهمین دوره آموزشی انجمن کلانشهرهای جهان (متروپلیس) در مشهد

    همزمان با کارگاه آموزشی کلان شهرهای جهان (متروپلیس) با موضوع "تامین مالی مبتنی بر زمین برای شهرهای مسئولیت‌پذیر" با حضور میهمانان خارجی و داخلی و با میزبانی شهرداری مشهد از تاریخ 6 الی 9 آذرماه سال جاری در هتل همای 2 ، جلسات و نشست های متعدد هم اندیشی با حضور مسئولین درآمد شهرداری کلان شهرها و مدیران درآمد شهرداری مشهد برگزار گردید.
    برگزاری دوازدهمین دوره آموزشی انجمن کلانشهرهای جهان (متروپلیس) در مشهد

     

    برگزاری دوازدهمین دوره آموزشی انجمن کلانشهرهای جهان (متروپلیس) در مشهد

    کارگاه آموزشی کلان شهرهای جهان (متروپلیس) با موضوع "تامین مالی مبتنی بر زمین برای شهرهای مسئولیت‌پذیر" با حضور میهمانان خارجی و داخلی و با میزبانی شهرداری مشهد از تاریخ 6 الی 9 آذرماه سال جاری در هتل همای 2برگزار شد. در افتتاحیه این کارگاه آموزشی، رییس و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد و معاونان شهردار مشهد نیز حضور داشتند. حمیدرضا اصفهانی‌زاده، رئیس گروه همکاری های بین الملل علمی تخصصی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه‌انسانی شهرداری مشهد درباره کارگاه آموزشی متروپلیس اظهار داشت: مشهد دفتر منطقه‌ای آموزشی کلان‌شهرهای جهان و همچنین دفتر آسیایی صندوق توسعه جهانی شهرها می‌باشد. در این راستا ما سالانه بر اساس وظایفی که بر عهده داریم دوره‌های آموزشی را برای شرکت‌کنندگان داخلی و خارجی برگزار می‌نماییم که افراد مختلفی از شهرهای مختلف جهان در این دوره‌های آموزشی شرکت می‌کنند. وی اذعان داشت: بسته به نوع دوره، تعداد شرکت‌ کنندگان در این دوره‌ها نیز متفاوت می‌باشد گاهی همایش و سمینار آموزشی برگزار می‌کنیم که تعداد بالای شرکت کنندگان را داریم و گاهی، این آموزش‌ها در قالب گارکاه‌های آموزشی می‌باشد. این دوره نیز کارگاه آموزشی برای تامین منابع مالی مبتنی بر زمین برای شهرداری‌ها می‌باشد که با همکاری صندوق جهانی توسعه شهرها و سازمان اسکان بشر در حال برگزاری است و کارشناسانی از این دو سازمان به مشهد آمده و به شرکت‌کنندگانی از شهرداری مشهد، شهرداری‌های کشور و میهمانان خارجی از شهرهای لبنان، ژوهانسبورگ، پاکستان و ترکیه و ... موضوعات لازم را آموزش می‌دهند.
    وی در مورد اهداف برگزاری این کارگاه آموزشی نیز گفت: هدف از برگزاری این دوره آموزشی، انتقال تجارب شهرهای مختلف کشور و جهان می‌باشد زیرا شهرداری‌ها با معضلات مشابهی از جمله تامین منابع مالی برای ایجاد زیرساخت‌های شهری مواجه هستند که این در همه شهرهای دنیا صادق است چرا که زیرساخت‌های شهرهای بزرگ جهان در حال فرسوده شدن بوده و بازسازی آن، نیازمند منابع مالی زیادی است، پس همه به دنبال راه‌حل‌هایی هستند تا با هم به اشتراک بگذارند و بهترین راه‌حل‌ها را برای استفاده در شهرهای خود بیابند.
    در افتتاحیه این کارگاه آموزشی، رییس و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد و معاونان شهردار مشهد نیز حضور داشتند.

    معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد نیز در سخنرانی خود در افتتاحیه این کارگاه آموزشی خاطرنشان ساخت: تامین مالی برای شهرهای مختلف اهمیت بالایی دارد زیرا سرمایه‌گذاری دغدغه جدی همه شهرهاست که روش‌های مختلفی برای این تامین مالی نیز وجود دارد از جمله می‌توان به سرمایه‌گذاری خرد، سرمایه‌گذاری کلان، مشارکت و ... اشاره کرد. شهریار آل شیخ ادامه داد: این آموزش‌ها از دو وجه برای ما مهم است. در کشور ما بیشتر از هر جایی استفاده از دانش بین‌المللی در رشته فوتبال صورت می‌گیرد اما در مدیریت این انتقال تجربه و دانش کمتر صورت می‌گیرد که امیدواریم این مهم ارتقا یابد.
    وی خاطرنشان ساخت: اهمیت دیگر این دوره، تامین مالی است زیرا دولت‌های محلی در همه جا برای تامین مالی دچار مشکل هستند.
    ایشان در ادامه تصریح کرد: ما در شهرداری‌ها، ابزارهایی برای استفاده از اقتصاد زمین در اختیار داریم که می‌توانیم از این طریق ایجاد درآمد کنیم. ما در شهرداری‌ها با دو چالش مواجهیم که یکی درآمدهای پایدار است که فاصله زیادی با هزینه‌های ما برای توسعه و نگهداری شهر دارد لذا باید این درآمدها تقویت شود و دیگر اینکه با آغاز رکود ساخت و ساز، مشکلات شهرها نیز افزایش می‌یابد.

    ژان دو پلسیس یکی از استادان برگزاری این کارگاه گفت: زمین مساله پیچیده‌ای است که حتی شهرهای بسیار بزرگ هم با آن مشکل دارند. زمین و ظرفیت‌های آن باید موتور توسعه و سعادت باشد. وی تاکید کرد: ما کارگاه‌های آموزشی زیادی در همه نقاط جهان برگزار کرده و می‌کنیم تا کارشناسان تامین مالی شهرها را گرد هم آوریم تا از طریق بحث و گفتگو به این نتیجه برسیم که چه ابزارهایی برای تامین مالی برای هر شهری مفید است.در نهایت می‌خواهیم با مباحثی پیچیده و طولانی که در سر راه تامین مالی وجود دارد، به بهترین راهکارها برای تامین مالی بافت‌های شهری برسیم.

    کارشناس دفتر UN-Habitat سازمان ملل متحد ابراز کرد: تجربه‌ای که بنده در این سلسله کارگاه‌ها در سراسر دنیا داشته‌ام، نشان داده است که نتایج مثبتی به دنبال خواهد داشت. کارشناسانی از آفریقای جنوبی، آلمان، ترکیه و رام‌الله فلسطین در این کارگاه حضور دارند که برای مشکلات خودشان در کشورشان به راهکارهایی رسیده‌اند که این راهکارها را به اشتراک می‌گذارند تا به ابزار واحدی که برای این کشور و شهر مشهد مفید باشد برسیم.

    لنارت فلک، یکی دیگر از اساتید این کارگاه آموزشی اذعان داشت: در حال حاضر نیمی از مردم جهان در شهرها زندگی می‌کنند که این آمار در آینده نزدیک در حال رسیدن به 68 درصد است. این چالشی جهانی برای شهرها است که بتوانند با تامین مالی به نیازهای خود پاسخ دهند.
    وی ادامه داد: برنامه اسکان سازمان ملل متحد نمی‌تواند برنامه کاملی برای پوشش همه مشکلات شهرها ارائه دهد بلکه ابزارهایی برای حل مشکلات ارائه خواهد تا این ابزارها در شهرها بومی شده و استفاده شود. ما می‌خواهیم تبادل تجربه از کشورهای دیگر را در این کارگاه داشته باشیم و تبادل تخصص در حوزه تامین مالی در حوزه زمین صورت گیرد.

    لازم به ذکر است در حاشیه این کارگاه آموزشی جلسات و نشست های متعدد هم اندیشی با حضور مسئولین درآمد شهرداری کلان شهرها و مدیران درآمد شهرداری مشهد برگزار گردید.

     

    تعداد بازدید: 31
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر